Drážďany jsou nejoblíbenější cíl školních výletů do zahraničí, navíc je lze příhodně zkombinovat s návštěvou doslova obří pevnosti Königstein, odkud je neopakovatelný výhled na labský kaňon. Během jediného dne tak poznáte hned dvě saské perly, jednu barokní a jednu gotickou.
Destinace | Počet dní | Cena |
---|---|---|
Drážďany a Königstein | jednodenní | 950 Kč |
V ranních hodinách odjedeme od vaší školy či jiného místa na přání.
Nejdříve navštívíme pevnost Königstein, která se tyčí nad údolím Labe a patří mezi největší pevnosti v Evropě. Při příchodu k této impozantní stavbě, jejíž historie sahá více než 750 let zpět, nás ohromí její monumentální hradby a strategická poloha na vrcholu pískovcového masivu. Projdeme se po obvodu pevnosti, kde nás čekají úžasné výhledy na labské pískovce a okolní krajinu. Prozkoumáme i historické objekty uvnitř pevnosti, včetně starobylých kasáren, barokního kostela a jedné z nejhlubších studní v Evropě, která sahá do hloubky přes 150 metrů. Po návštěvě pevnosti přejedeme do nedalekých Drážďan.
V perle na Labi Drážďanech nás čeká historické centrum, které je obdivuhodnou replikou podoby města před tragickým vybombardováním za druhé světové války. Naši procházku zahájíme na Divadelním náměstí, kterému dominuje novorenesanční Semperova opera. Pak vejdeme do malebného nádvoří Zwingeru, barokního komplexu, který je domovem třech významných muzeí – Galerie starých mistrů, Matematicko-fyzikálního salonu a Muzea porcelánu. Budeme-li mít štěstí, poslechneme si zvonkohru z míšeňského porcelánu. Na Divadelním náměstí si prohlédneme i domov vzácných klenotů Rezidenční zámek a nejvyšší církevní stavbu v Sasku Hofkirche. Po schodech pak vyjdeme na Brühlovu terasu, přezdívanou „Balkon Evropy“, odtud si užijeme výhled na pobřeží řeky Labe s historickými kolesovými parníky. Dále se projdeme ulicí lemovanou Průvodem knížat, tato unikátní mozaika poskládaná z tisíců kachlíků míšeňského porcelánu nemá obdoby. Prozkoumat můžeme i nádvoří bývalé zámecké stáje Stallhof, kde se za středověku konaly rytířské turnaje. Pak už dojdeme k ikoně města – baroknímu kostelu Frauenkirche. Zájemci mohou za poplatek navštívit vyhlídku na vrcholu majestátního dómu. Na náměstí Altmarkt si pak dáme volný čas na občerstvení a oblíbenou pěší třídu Prager Strasse.
Ve večerních hodinách přijedeme zpět ke škole.
Navštivte Drážďany a pevnost Königstein o adventu! V prosinci se Drážďany stávají vánočním městem plného adventních trhů a nádherné výzdoby, na nádvoří pevnosti i v jejím kamenném interiéru se zase konají romantické středověké trhy (pouze sobota a neděle).
Drážďany jsou výrazným kulturním městem, kde je stále co objevovat a navštěvovat. Naše cestovní kancelář se na zájezdy do Drážďan dlouhodobě specializuje, na základě našich zkušeností jsme tedy pro Vás vybrali místa, kde studenti mohou vidět či zažít něco unikátního. Vámi vybrané místo bude vhodně začleněno do programu školního výletu a v případě Vašeho zájmu Vám sdělíme přesné ceny vstupného – děti do 17 let však mají velmi často vstup zdarma! Berte prosím v úvahu, že v případě nutnosti dojet na dané místo autobusem, může být cena výletu nepatrně navýšena.
Zwinger je dominantní barokní stavba na břehu Labe u historického centra Drážďan. Stavbu v 17. století zadal kurfiřt August Silný, původně se zde pořádaly maškarní a jezdecké slavnosti, brzy se však z budovy stala galerie. Roku 1945 byla při drážďanském bombardování velká část komplexu citelně poničena, stejně jako spousta dalších drážďanských památek byla stavba důsledně renovována podle původní podoby a stejně jako dříve zde najdeme galerii cenných sbírek různého charakteru. V Zwingeru si dnes můžeme prohlédnout tyto vzácné sbírky:
Porcelánová sbírka – kolekce o více než 20 000 porcelánových depositech je jednou z největších na světě. Díky umělecké vášni Augusta Silného se zde nachází velká sbírka tradičního čínského a japonského porcelánu. Samozřejmě nechybí ani tradiční míšeňský porcelán, který zde byl vynalezen jako první porcelán v Evropě! Jako zajímavost můžeme zmínit například místnost plnou soch zvířat, všechny vyrobené z míšeňského porcelánu. Některé exponáty byly také vyrobeny samotným alchymistou Johannem Friedrichem Böttgerem – objevitelem porcelánu!
Obrazárna starých mistrů – vzácná sbírka malířských děl z období 15. až 17. století, nejvíce se zaměřuje na italskou renesanci a baroko, nechybí ale i díla nizozemská, vlámská, španělská, německá nebo francouzská. Za nejznámější můžeme jmenovat Sixtinskou madonnu (Raffael Santi) proslavenou hlavně andílky na spodní části obrazu, Spící Venuši (Giorgione), Vlastní podobiznu se Saskií (Rembrandt) nebo Peníz daně (Tizian).
Matematicko-fyzikální salon – jde o sbírku saských králů, která se ve Zwingeru nachází již od roku 1728. Díky jejich zálibě v moderní vědě si zde dnes můžeme prohlédnout nespočet ručně vyráběných fyzikálních přístrojů a vědeckých pomůcek. Vystaveny zde jsou například různá měřidla fyzikálních veličin, glóby, mapy, optické přístroje, zápalné zrcadlo a čočky i velká sbírka hodin.
Zbrojnice Rüstkammer – sbírka vytvořená Augustem Silným obsahuje veškeré možné součásti rytířského zbrojení. Vidět můžete zdobená brnění, helmy, zbraně všeho druhu a krásná brnění a zdobení pro koně.
Zvonkohra – zvonkohra na jižním křídle budovy umí zahrát na 24 melodií, zvonky jsou vyrobeny z míšeňského porcelánu.
Muzeum nabízí veřejnosti prezentaci nejdražších klenotnických výtvorů Evropy – ty jsou rozděleny do dvou výstavních prostor tzv. Zelené klenby – Historisches Grünes Gewölbe a Neues Grünes Gewölbe. Další významnou sbírkou je Turecká komnata, ukrývající poklady Osmanské říše, která je nejobsáhlejší sbírkou svého druhu mimo území Turecka. V komnatě jsou vystavena jezdecká vybavení, zbraně, nebo nádherně zdobené praporce. Vrcholem návštěvy je 6 metrů vysoký osmanský stan ze 17. století, jehož restaurování vyšlo na 3,6 milionů EUR. V zámku je dále možné navštívit Kabinet mědirytin a Mincovní kabinet.
Historisches Grünes Gewölbe – při návštěvě této sbírky můžeme vidět více jak 2000 uměleckých skvostů, které patřili pánům z rodu Wettinů. Tento soubor děl nechal shromáždit na jedno místo August Silný a chtěl, aby sbírka ukazovala kouzlo absolutistické moci. Prohlídka je rozdělena do unikátních výstavních síní – během prohlídky tak navštívíte Jantarový kabinet, Slonovinovou síň, Stříbrnou síň (místnost věnovaná pozlacenému stříbru se zlatnickými výrobky z 16. – 18. století), Sál s klenoty, Rohový kabinet, Erbovní pokoj, Pokoj s drahokamy (vrchol sbírky – k vidění jsou zde soupravy z drahokamů z 18. století), Bronzový pokoj a Pokoj s renesančními bronzy.
Neues Grünes Gewölbe – ve sbírce je k vidění více než tisíc mistrovských výtvorů od renesance až po klasicismus. Nachází se zde unikátní Mikrokabinett, ve kterém je mimo jiné vystavena třešňová pecka z konce 16. století, na které je vyřezáno 185 obličejů! V Dingligerově síni je vystaven jeden z nejvíce fascinujících depozitů Dvůr v Dillí o narozeninách velkého mogula Aurangzéba – jde o jeden z nejnáročnějších a nejcennějších výtvorů barokního klenotnictví vytvořený jedním z největších evropských zlatníků Johannem Melchiorem Dinglingerem. Zlatník se rozhodl vytvořit model exotického královského dvora se 137 figurkami členů dvora a zvířat, na výtvor bylo použito přes 3000 drahých kamenů (včetně diamantů) a velké množství zlata. Model byl poté prodán Augustu Silnému, který byl hlavním zákazníkem tohoto geniálního zlatníka. Dalším unikátem těchto sbírek je Drážďanský zelený diamant – unikátní 41 karátový diamant se zeleným zbarvením, které je způsobeno působením radioaktivity. Tato přírodnina nevyčíslitelné hodnoty je jediná svého druhu na světě a navíc je osázena velkým množstvím menších bílých diamantů.
V rámci vstupenky je možno navštívit Sbírku soch a Galerii nových mistrů.
Galerie nových mistrů – v obrazárně naleznete díla od romantismu po současnost. Z romantismu zde uvidíte předně díla Caspara Davida Friedricha, dále nechybí díla německých i francouzských impresionistů, či díla expresionistické skupiny „Die Brücke“ (která pochází přímo z Drážďan).
Sbírka soch – vystaveny jsou zde sochy pocházející od 19. století po současnost. Je zde dílo Rodinovo – jednoho z největších sochařů všech dob. Mezi další známé exponáty sbírky patří kupříkladu Čtrnáctiletá tanečnice Edgara Degase, či Klečící od Wilhelma Lehmbrucka.
Německé muzeum hygieny je velmi originální ve svém pojetí „výstavy“. Návštěvníky totiž přímo zapojuje do poznávání člověka vytvářením audiovizuálních a interaktivních stanovišť. Ve stálé expozici Vám člověk bude představen z různých úhlů, nikoli pouze z fyziologického hlediska, jak byste očekávali. Stálá výstava je proto rozdělena do několika tematických celků, ve kterých poznáte například lidské tělo, lidské myšlení, lidskou sexualitu, lidskou stravu nebo estetickou stránku člověka. Součástí výstavy nejsou pouze moderní modely, ale i historická deposita, která zahrnují různě staré lékařské pomůcky a nástroje, sklenice s v lihu napuštěnými preparáty i původní voskové a sádrové modely a figuríny. Unikátní je i kolekce o historii kosmetiky, kterou muzeu zapůjčila známá kosmetická společnost Schwarzkopf. Muzeum doporučujeme jak dospělým, tak dětem, muzeum samo s dětskými návštěvníky počítá a vítá je. Muzeum si také dalo práci s kvalitní českou verzí svých stránek, najdete zde opravdu hodně informací včetně podrobného popisu historie, expozice i jednotlivých částí výstavy. Toto muzeum vřele doporučujeme studentům se zaměřením na přírodovědu či biologii.
Toto muzeum otevřené v roce 2011 zachycuje vojenské dějiny od středověku až po současnost. Paleta vystavených exponátů je široká, naleznete zde první provozuschopnou ponorku z roku 1851, čtrnáct metrů vysokou raketu V2, boty vězňů z německého koncentračního tábora Majdanek, prostřelenou helmu mrtvého vojáka, hliněné figurky nacistických vojáků a mnoho dalších zajímavostí. Celkem výstava čítá okolo 2000 exponátů. O válce a lidském utrpení poučí i videa. Velkou zvláštností je zápach smrti, ke které je zde možno přičichnout a představit si tak hrůzu války. Tato esence je směsí spáleniny, fekálií a rozkladu. Toto muzeum je velmi vhodné pro studenty se zaměřením na historii.
V architektonicky unikátní budově se ukrývá výrobna elektrických automobilů Volkswagen modelu ID.3 . Automobily se zde montují ručně, budova je naprosto odhlučněná, nevycházejí z ní ven žádné zvuky. Architektem této nápadné budovy ze skla a kovu je profesor drážďanské Technické univerzity Gunter Henn. Manufaktura má více jak 27 000 čtverečních metrů a pracuje v ní 370 zaměstnanců. Exkurze slibuje návštěvníkům velký zážitek – postupně se jim poutavě demonstrují jednotlivé fáze výrobního procesu. Do roku 2016 se v manufaktuře montovaly automobily Phaethon a díly byly pro tento model přiváženy speciálně upravenou tramvají, která přepravovala díly ze skladu do výroby, na logistickém nádvoří můžete koleje od tramvají vidět do dnes. Ve výrobě si také můžete prohlédnout speciální světelný tunel, kterým projíždí každý nově vyrobený automobil, aby byl v pronikavém světle podroben konečné kontrole. Exkurze je nutné objednat předem.
Naše společnost je na trhu od roku 2011 a naší specializací jsou autobusové zájezdy po Evropě. Do zahraničí s námi vycestovalo více než 24 000 turistů a realizovali jsme přes 80 poznávacích programů - díky tomu máte jistotu, že Váš školní zájezd či výlet bude v rukou zkušených profesionálů. Rovněž máme řádně sjednané pojištění proti úpadku CK.